“Doğa Arkadaşımın Kutusu” Hakkında


Merhaba,

Doğa Arkadaşımın Kutusu oyununa hoşgeldiniz!

Bu oyun, doğayı yeniden arkadaş edinmek, doğayla arkadaşlığını güçlendirmek, yakın çevresindeki doğayı tanımak, yaşadığı kentin içindeki ve çeperindeki doğal alanlar ve canlılarla tanışmak isteyenler için hazırlanmış bir oyundur. 

2015 yazında başlayan oyunun ilhamı, tanıştıkları 1997 yılından bu yana doğa hazineleri toplayan ve ara ara birbiriyle paylaşan kuş gözlemci bir arkadaş grubu, çeşitli eğitimlerde doğa hazineleriyle oynanan “Gizli Arkadaş” oyunu ve Amerika’da bizimle aynı zamanlarda çok benzer bir oyuna başlayan “Nature Pal Exchange” sayfasıdır.  

Bu oyun, dört mevsim oynanır. Her mevsimin oyun başvurusu, o mevsimin başlangıcını kutlamak için kendine özel döngüsünde açılır:

  • 21 Mart (İlkbahar)
  • 21 Haziran (Yaz)
  • 21 Eylül (Sonbahar)
  • 21 Aralık (Kış)

Oyuna 3 kategoride başvuru yapılabilir: 

  • Çocuklar (3-11 yaş) 
  • Sınıflar (Okul öncesi, İlkokul)
  • Yetişkinler (18+)

Oyun başvuruları mevsim döngüsünde açıldığında başvuru için dört gün verilir. Ardından başvurular kapanır.

Başvurular kapandıktan sonra, başvuru formunda belirtilen “Onay” mesajını oyunun kuralı gereği başvuruyla aynı anda Doğa Oyunları Evi’ne göndermiş olan her çocuğa, sınıfa, yetişkine mümkünse kendi kentinden farklı bir yerden “gizli arkadaş” atanır. Gizli arkadaş bilgileri oyunun mutfak ekibi üyesi tarafından e-posta olarak oyunculara gönderilir. Bu e-posta’nın ardından oyun resmen başlar. 

Oyun yaklaşık 5-6 hafta sürer. Bu süre boyunca hemen her fırsatta doğa yürüyüşü yapılması önerilir. Sokağınızda, parkta, okul bahçesinde, doğa koruma alanlarında, vb. kısa ya da uzun süreler boyunca sık sık yürümeniz öneriler. 

Yürüyüşlerde, gizli arkadaşı olunan kişiye/sınıfa yollamak üzere oyunun etik ilkeleri çerçevesinde doğa hazineleri toplanır.

Hazineler oyun sonunda bir kutuya dikkatlice yerleştirilir. Kutuya koymak üzere ayrıca, oyun boyunca yaşanan deneyimler, toplanan hazineler, gidilen yerlere dair bir de mektup yazılır. 

Hazırlanan kutu, oyun başlangıcında belirtilen tarihte gizli arkadaş olunan kişiye kargo ile gönderilir. Kutuların bu tarihten önce gönderilmemesi oldukça önemlidir. 

Kutu gönderildikten sonra “gizli arkadaş”a ulaşıp ulaşılmadığı kontrol edilir. Ulaştığından emin olunur. Gönderildi/Ulaştı bilgisi mutfak ekibi üyesi ile paylaşılır. 

Gelen kutuların fotoğrafı etik ilkeler çerçevesinde çekilerek oyunun Facebook sayfasında, eğer FB hesabı yoksa mutfak ekibi üyesi ile paylaşılır. 

Hazinelerle bol bol oyun oynanır.