Hakkımızda


… Biz kim miyiz? Üniversiteden beri arkadaş olan iki doğa gözlemcisi, doğa eğitimcisi, doğa severiz.

Sayfamıza hoş geldiniz…

 

banu1

1995 yılında ÖSS/ÖYS-sayısal puan durumundan ODTÜ Biyoloji Bölümü’ne girdim. Arayışla geçen ilk iki yılın sonunda sevgili  Sargun Tont hocamın ekoloji dersiyle birlikte yolum aydınlanmaya başladı. Sonrası sırtımda bir çanta ve çadırla yollarda, doğa yürüyüşleri, kuş gözlem kampları, çocuklarla doğa oyunları, deniz kaplumbağaları, nal burunlu cüce yarasalar, kara akbabalar diye geçti.  

2001 yılında okul bitti ve TÜBİTAK Bilim ve Teknik ve Bilim Çocuk dergilerinde bilim yazarı olarak çalışmaya başladığım yeni bir dönem başladı. Çoğunlukla doğa yazıları ve beraberinde doğa oyunları hazırladığım bu dönemde WWF-Türkiye, Doğa Derneği, TEMA ve Bölgesel Çevre Merkezi (REC-Türkiye) gibi doğa gönüllüsü sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çevre eğitimleri de yapmaya başladım.

Bu kez de eş durumundan ABD’ye yerleştiğim 2005-2011 yılları arasında doğa eğitimine olan ilgim okul sonrası eğitim, ardından okulsuz eğitim, kendi kendine öğrenme, öz düzenlemeli (self-regulated) öğrenme ve biliş ötesi (metacognitive) davranış konularıyla kesişti. Böylece Kuzey Karolina Üniversitesi’nde (UNC-Chapel Hill) Eğitim Psikolojisi ve Ölçme Değerlendirme alanında yüksek lisansımı tamamladıktan sonra 2011 yazında Türkiye’ye dönüş yaptım. O zamandan beri doğa koruma kuruluşlarıyla sürdürdüğüm danışmanlıkların yanı sıra TÜBİTAK Bilim Çocuk dergisi için yazı ve oyunlar hazırlayıp, popüler bilim kitapları için doğa ve eğitim konularında çeviri ve redaksiyon yapmayı sürdürüyorum.

2015 yılı itibariyle de Burcu’yla birlikte ortak bir hayalle kurduğumuz Doğa Oyunları Evi bünyesinde doğa eğitimi çalışmalarına devam ediyorum. Ha, bu arada bir de 8 ve 5 yaşlarındaki çocuklarıma (Kuzey ve Ekin) doğal annelik ediyorum…

Banu Binbaşaran Tüysüzoğlu

 

 

Screen Shot 2015-12-20 at 02.56.01

Antakya’da bir dağın yamacında ve bir nehrin kenarında doğup büyüdüm. Yazlarımı da K. Maraş Göksun’da yaylada geçirdim. Doğa sevdam hem genetik hem de bu olağanüstü coğrafyalardan.

1993 yılında ODTÜ Kimya Bölümü’ne girdim. 1996 yılında ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu’na katıldım. Böylece doğa koruma alanında çok önemli bir okul olan Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) gönüllüsü oldum. Doğa koruma projelerine katılarak Türkiye’nin dört bir yanındaki önemli doğa alanlarını gördüm, ülkemin güzel doğası ve güzide insanlarıyla tanıştım, farklı yaş gruplarına yönelik doğa eğitimi çalışmaları yürüttüm. 1997’den bu yana doğa eğitimi alanında çalışıyorum.

2000 yılında DHKD’de Eğitim Sorumlusu, 2002 yılında Doğa Derneği kurucularından biri olarak Eğitim Koordinatörü görevlerini üstlendim. Doğa eğitimini eğitim politikalarına nasıl entegre ederiz sorum, 2007-2008 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu Girişimi’nde eleştirel düşünme, eğitimde iyi örnekler ve öğretmen politikaları çalışmalarını yürütmekle sonuçlandı. 2009-2011 yılları arasında Birleşmiş Milletler’in Türkiye’nin İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi’nde eğitim danışmanlığı (UNEP) yaptım. 2011-2014 yıllarında TEMA Vakfı’nda Eğitim Bölüm Başkanlığını yürüttüm. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi’nde Biyomimikri (Prof. Duruiz ile birlikte) ve Ekolojik Okuryazarlık ve Sürdürülebilirlik (Online) derslerini vermeye başladım. Eş zamanlı olarak ÇEKÜL Vakfı Bilgi Ağacı Programının danışmanlığını yapıyor, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile ‘Doğa Gözlem Okulu’ ve ‘İstanbul’un Yaban Hayatı Okulu’nu yürütüyorum. 

2004 – 2011 yılları arasında TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisi’nde her ay düzenli olarak Doğada Bu Ay köşesini yazdım. 2007 yılından bu yana mevsimlere dayalı doğa gözlemlerimi paylaştığım Doğa Güncem adlı bir blogum var. Avrupa Konseyi’nin gençlere yönelik hazırladığı “Gençler için Sürdürülebilirlik Eğitim Kiti”nin dört yazarından biriyim. Avrupa Konseyi’nin Akdeniz’e yönelik Mozaik eğitim kitinin Çevre Bölümü yazarıyım. Avrupa Konseyi’nin Çocuklar için İnsan Hakları eğitim kitabı olan Pusulacık’ın eğitim danışmanıyım. 2016 yılında basılmasını umduğum doğa gözlemine yönelik iki kitabımı yayına hazırlıyorum. 

2015 yılı itibariyle çalışmalarımı çok sevgili dostum Banu ile birlikte heyecanla kurduğumuz Doğa Oyunları Evi bünyesinde sürdürmeye başladım.

Ben de 6 yaşındaki kızım Sumru ile seyreyliyorum şu alemi. 

Burcu Meltem Arık Akyüz