Hakkımızda


Doğa Oyunlari EviBanu BinbaşaranBurcu Meltem Arık

Oyun geliştiriyor ve oynuyoruz

Doğayla kurduğumuz ilk ilişki biçimlerinden biri oyun arkadaşlığı. Bunun yaşam boyu devam etmesini hayal ediyoruz. Bunun için her yaşa uygun oyunlar geliştiriyor ve bunları oynuyoruz. 

 

Eğitim programları tasarlıyor ve uyguluyoruz…

Farklı yaşlara ve mesleklere uygun doğa eğitimi programları tasarlıyor ve uyguluyoruz. 

 

Çevre/Doğa eğitimi veriyoruz

Özelliklere öğretmenlere, okullara ve ebeveynlere yönelik doğa eğitimi veriyoruz. 

 

“Doğadan İlham” oyunları hazırlıyor ve eğitimleri veriyoruz…

Biyomimikri, doğadan ilham alan bir uygulama. Doğa gibi düşünmek, yaşadığımız sorunların çözümlerine doğadan ilham almak için “Doğadan İlham” oyun ve eğitimleri düzenliyoruz. 

Doğayla temasımızı artırıyoruz…

Farklı duyularımızı kullanarak doğayla temasımızı artırmak ve güçlendirmek amacıyla orman banyosu, akıcı öğrenme programları uyguluyoruz. 

 

 

Yürüme pedagojisi uyguluyoruz

Yürümek doğada var olmanın en önemli hallerinden biri. Bazen sadece sessizce yürüyerek, bazen farklı duyularımızı kullanarak, bazen haiku bazen de Hikmet Birand’ın yazıları eşliğinde yaşadığımız mekanı tanımaya yönelik programlar uyguluyoruz. 

 

 

 

Banu Binbaşaran Tüysüzoğlu

1995 yılında ÖSS/ÖYS sayısal puan durumundan ODTÜ Biyoloji Bölümü’ne girdim. Arayışla geçen ilk iki yılın sonunda sevgili  Sargun Tont hocamın ekoloji dersiyle birlikte yolum aydınlanmaya başladı. Sonrası sırtımda bir çanta ve çadırla yollarda, doğa yürüyüşleri, kuş gözlem kampları, çocuklarla doğa oyunları, deniz kaplumbağaları, nal burunlu cüce yarasalar, kara akbabalar diye geçti.  

2001 yılında okul bitti ve TÜBİTAK Bilim ve Teknik ve Bilim Çocuk dergilerinde bilim yazarı olarak çalışmaya başladığım yeni bir dönem başladı. Çoğunlukla doğa yazıları ve beraberinde doğa oyunları hazırladığım bu dönemde WWF-Türkiye, Doğa Derneği, TEMA ve Bölgesel Çevre Merkezi (REC-Türkiye) gibi doğa gönüllüsü sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çevre/doğa eğitimi programları da uygulayıp geliştirmeye başladım.

Eş durumundan ABD’ye yerleştiğim 2005-2011 yılları arasında doğa eğitimine olan ilgim okul sonrası eğitim, ardından okulsuz eğitim, kendi kendine öğrenme, öz düzenlemeli (self-regulated) öğrenme ve biliş ötesi (metacognitive) davranış konularıyla kesişti. Kuzey Karolina Üniversitesi’nde (UNC-Chapel Hill) Eğitim Psikolojisi ve Ölçme Değerlendirme alanında yüksek lisansımı tamamladıktan sonra 2011 yazında Türkiye’ye dönüş yaptım. O zamandan beri doğa koruma kuruluşlarıyla sürdürdüğüm danışmanlıkların yanı sıra TÜBİTAK Bilim Çocuk dergisi için yazı ve oyunlar hazırlayıp, popüler bilim kitapları için doğa ve eğitim konularında çeviri ve redaksiyon yapmayı sürdürüyorum.

2015 yılı itibariyle de Burcu’yla birlikte ortak bir hayalle kurduğumuz Doğa Oyunları Evi bünyesinde doğa eğitimi çalışmalarına devam ediyorum. Ha, bu arada bir de 8 ve 5 yaşlarındaki çocuklarıma (Kuzey ve Ekin) doğal annelik ediyorum…

Antakya’da bir dağın yamacında ve bir nehrin kenarında doğup büyüdüm. Yazlarımı da Göksun’da yaylada geçirdim. Bursa, Adana, Mersin’de çadır kamplarıyla geçti çocukluğum. Doğa sevdam bu olağanüstü coğrafyalardan.

1993 yılında ODTÜ Kimya Bölümü’ne girdim. 1996 yılında ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu’na katıldım. Böylece doğa koruma alanında önemli bir okul olan Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği gönüllüsü oldum. Doğa koruma projelerine katılarak Türkiye’nin dört bir yanındaki önemli doğa alanlarını gördüm, ülkemin güzel doğası ve güzide insanlarıyla tanıştım, farklı yaş gruplarına yönelik doğa eğitimi çalışmaları yürüttüm. 1997’den bu yana doğa eğitimi alanında çalışıyorum.

Doğal Hayatı Koruma Derneği, Doğa Derneği, UNEP, TEMA Vakfı, ÇEKÜL Vakfı ile profesyonel veya danışman olarak çalıştım. 2015 yılından bu yana Bilgi Üniversitesi’nde  “Ekolojik Okuryazarlık ve Sürdürülebilirlik” ve “Biyomimikri” dersleri vermeye başladım. Doğa/ekoloji/sürdürülebilirlik alanında yazmayı da seviyorum. 2004 – 2011 yılları arasında TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisi’nde her ay düzenli olarak Doğada Bu Ay köşesini yazdım. 2007-2011 yılları arasında mevsimlere dayalı doğa gözlemlerimi paylaştığım Doğa Güncem adlı bir blogum oldu. Avrupa Konseyi’nin gençlere yönelik hazırladığı “Gençler için Sürdürülebilirlik Eğitim Kiti” ve “Mozaik Eğitim Kiti” yazarları arasındayım. 

Banu’nun da bahsetttiği gibi heyecanla kurduğumuz Doğa Oyunları Evi’nde doğayla oyun arkadaşlığımızı güçlendirmenin peşindeyiz. Ben de 6 yaşındaki kızım Sumru ile seyreyliyorum şu muazzam alemi…

Burcu Meltem Arık Akyüz