Etik İlkeler


 

 • En önemli ilke: Doğaya ve her bir parçasına saygı! 
 • Doğayı bir canlı organizma, bizleri de bu canlının bir parçası olarak gören bir değer anlayışıyla yaklaşalım topladıklarımıza.
 • Canlı örnekler toplamayalım. Sadece dökülmüş çiçekler, yapraklar, tohumlar vb. tercih edelim.
 • Endemik (dünyada sadece o alanda yaşayan) ya da nesli tehlike altında türlere dikkat edelim. Bunları sadece gözleyelim.
 • Pelet (Baykuş kusmuğu), kemik, yosun benzeri hediyelerimiz ola ki olursa bunların tam kurumuş ve temiz olduğundan emin olalım. Bakteri üreten, üretebilecek nemli örneklerden kaçınalım. Dezenfektasyon yöntemleri için bize danışabilirsiniz.
 • Kutuların ulaşması gecikebiliyor. Çürüyebilecek bir meyve tohumu, vb. göndermeyelim.
 • Oyunun herkes için güzel geçmesini sağlamaya çalışan Mutfak Ekibi üyelerinin tüm e-postalarını yanıtlayalım.
 • Kutularda hiçbir plastik türünü kullanmayalım. Bant, şeffaf dosya, poşet, vb. olmamasına önem verelim.
 • Kural gereği içinde 15 hazine ve mektup olan bir kutu hazırlayalım. Az hazineyle ve mektupsuz kutu göndermeyelim.
 • Yaprak benzeri hazineler yolda kuruyup kırılabileceği için korunaklı bir kutu hazırlayalım. Kutu örneklerine oyunun Facebook sayfasından bakabilir, korunaklı kutu örneklerine dair bize danışabilirsiniz.
 • Kutularımızı tercihen kullanılmış kutular arasından seçelim. Yeni kutu almak yerine geri dönüşüm tercih edelim. 
 • Kutunun "gizli arkadaşı" olduğumuz kişiye ulaştığından emin olalım. 
 • Kutumuz bize ulaştığında "güvenli" fotoğraf çekip paylaşalım. Güvenli fotoğrafla çocukların yüzlerinin, bulundukları mekanın belli olmadığı, fotoğrafta açık adresin yer almadığı şekilde çekilmiş fotoğrafları kastediyoruz. Çocukların fotoğraflarının aile izni alındıktan sonra çekilmesine önem verelim.

 

DİKKAT!!! Kuşların, memelilerin, sürüngen ve amfibilerin üreme dönemindeyiz. Onların en hassas dönemi. Lütfen yuva gördüğünüzde oradan hemen uzaklaşın ki türü rahatsız etmeyelim. Yuva fotoğrafı çekmeye çalışmayalım.

 

Bu bir oyun ve oyunda her an her şey olabilir. Bu nedenle oyunumuz süresince sizden en çok bu konuda destek bekliyoruz. Siz kurallara uygun bir kutu hazırlamış ve göndermiş olabilirsiniz. Bununla birlikte size gelecek kutu gecikebilir, göndericiye geri dönebilir, size gönderim yapacak kişi bir nedenle oyundan çıkmış ve yerine bir gönüllü destek alınmış, gönderdiğiniz kutunun fotoğrafı paylaşılmamış, size gelen kutunun çeşitliliği ve renkliliği sizin gönderdiğinizden çok çok farklı olabilir.

 

Sizden ricamız bu tür durumlarda hemen heyecanlanmayıp oluşan durumu sakince nasıl ele alabiliriz/çözebiliriz diye yaklaşmanız. Beklemek, hatta uzun uzun beklemek de öğrenilen önemli bir deneyim. Çocuklar için bu daha zor eminiz. Bu zorluğu hafifletebileceğinizi, beklemenin oyuna dönüşebileceğini ve bu tür zorlukların kolaylıkla aşılabileceğini biliyoruz. Bu gönüllü bir oyun, zorlandığımız anlarda birbirimizi (bekleyenleri, gönderemeyenleri) destekleyelim.

 

Bu tür durumlarda oyunun ana amacına odaklanmamızı rica ediyoruz: Bu oyunu fırsat bilerek mümkün olan her an, her zaman doğa yürüyüşü yapabilmek, yanıbaşımızdaki doğayı yakından tanıyabilmek, doğayla yeniden oyun arkadaşı olabilmek. Bu nedenle, size gelecek kutudan bağımsız, kutu nasıl gelmiş olursa olsun öncelikle bu amaca odaklanmakta hemfikirseniz oyuna başvurmanızı öneriyoruz. Önceliğin sizin doğada geçirdiğiniz vakit yerine size gelecek kutu haline geldiği durumda ana amacımızdan sapıp tali yollara girmişiz demektir.