Doğa Arkadaşımın Kutusu


Merhaba,

Bahar başladı bile. Zaman nasıl geçti anlayamadık bu sefer. Dilerseniz hiç beklemeden oyuna hemen başlayalım!

Oyuna başvurmadan ne mi yapıyoruz? Aşağıdaki kuralları tek tek, hiç aceleye vermeden okuyoruz 🙂

Doğa Arkadaşımın Kutusu – İlkbahar Mevsimi oyunumuza hoş geldiniz!

Oyunun amacı oyunu fırsat bilerek sık sık doğa yürüyüşü yapmak, doğayı yakından tanımak, doğayla oyun arkadaşı olmak.

Oyunun kurucuları Doğa Oyunları Evi; Banu Binbaşaran ve Burcu Meltem Arık. Ancak oyun bizi çoktan aştı. Onlarca gönüllü dostumuzla birlikte yürütüyoruz. Bizi Facebook, Twitter ve Instagram sayfalarımızdan izleyebilirsiniz. 

Facebook sayfamız

Facebook

Instagram

Instagram

Twitter

Twitter

Kimler başvurabilir? 

Üç kategorimiz var ve her birinin de ayrı başvuru formu bulunuyor. 1. Kategori: Çocuklar (3-11 yaş); 2.Kategori: Yetişkinler (12 yaş üstü herkes, kadın erkek karmadır); 3. Kategori: Sınıflar (okul öncesi ve ilkokul)

Oyun nasıl oynanıyor? 

 • Bu mesajda belirttiğimiz adresteki formu 27-31 Mart (Saat: 24.00) tarihleri arasında doldurarak başvuru yapıyorsunuz.
 • Başvuru kapandıktan sonra sizi başka bir oyuncuyla eşleştiriyoruz.
 • Oyuncu eşinizle size ortak bir bir e-posta gönderiyoruz. Bu e-postalar 1-3 Nisan’da size ulaşıyor olacak. 
 • E-postada oyunun kuralları ve birbirinizin iletişim bilgileri yer alıyor.
 • 3 Nisan – 4 Haziran  tarihleri arasında her fırsatta doğa yürüyüşü yapıyor, yürüyüşlerinizde aşağıda paylaştığımız ETİK KURALLAR çerçevesinde doğadan hazineler topluyorsunuz.
 • Topladıklarınızla 15 farklı hazineden oluşan bir kutu hazırlıyor, içine mektubunuzu ekliyor ve  5 Haziran’da eşinize gönderiyorsunuz.

 

Başvurumu yapınca oyuna hemen başlıyor muyum? 

Hayır, hemen başlamıyorsunuz. 1-3 Nisan’da arası eşleştirmeleri yapıyor olacağız. E-posta mesajlarını bu tarihlerde yollamaya başlayacağız. E-postanız gelmeden oyuna başlamayın lütfen.

Gelmesi birkaç gün sürebilir. 4 Nisan’a kadar beklemenizi, hala gelmemişse bizimle iletişime geçmenizi rica ediyoruz.

 

E-postam geldi, sonrasında ne yapacağım?

3 Nisan – 4 Haziran tarihleri arasında bahçenizde, şehir parkında, doğal bir alanda, ormanda, dağda, denizde, dere kenarında doğa yürüyüşleri yapıyor olacaksınız. Oyunu fırsat bilip mümkün olduğunca çok doğada olmanız ne harika olurdu!

 

Kent içindeki bir park, yakınınızdaki bir doğal alan, sokağınız, bahçeniz, balkonunuz, işe giderken yürüdüğünüz yol, kısacası doğa her yerde. Doğa hazinelerinin aslında hep yanıbaşınızda olduğunu fark ettiğinize şaşıracaksınız.

Kent içindeki bir park, yakınınızdaki bir doğal alan, sokağınız, bahçeniz, balkonunuz, işe giderken yürüdüğünüz yol, kısacası doğa her yerde. Doğa hazinelerinin aslında hep yanıbaşınızda olduğunu fark ettiğinize şaşıracaksınız.

Eşime göndereceğim doğa kutuma ne koyacağım?

 • Doğa yürüyüşlerinizde Etik Kurallar çerçevesinde doğa hazineleri toplayacaksınız.
 • Bunlar arasından seçeceğiniz 15 FARKLI doğa hazinesini kutunuza koyacaksınız.
 • Hazineler neler mi olabilir? Bir taş, bir tohum, tüy, preslenmiş yaprak, yengeç kabuğu,…
 • Eşinize bir de mektup yazacaksınız:  hazinelerinizi nere(ler)den topladınız, toplarken neler hissettiniz, hazineleriniz neler, vb.
Geçen sonbahar sevgili Hatice gelen kutu

Geçen sonbahar sevgili Hatice’ye gelen kutu

Kutumu eşime ne zaman göndereceğim?

Kutunuzu en geç 5 Haziran’da postaya vermiş olmalısınız. Zaman planınızı buna göre yapın ve hazine toplamayı lütfen son haftalara bırakmayın. Heyecanlanıp daha erken de göndermeyin, unutmayın amacımız her fırsatta doğada olmak. Bu sürenin keyfini çıkarın.

 

Geçen sonbahar oyununda Umut'a gelen doğa kutusundaki hazineler

Geçen sonbahar oyununda Umut’a gelen doğa kutusundaki hazineler

Çocuk ve sınıfların kutularını mutlak surette çocukların ve öğrencilerin hazırlaması önemli. Eşlikçi yetişkinlerin çocukları sadece desteklemelerini rica ediyoruz. Kutu hazırlamayı, mektupları çocuklara bırakarak süreci izleyin lütfen. Küçük yaş çocukların mektuplarına ne yazmak istediklerini sorarak, sadece onların belirttiği cümleleri yazmanızı rica ediyoruz mektuba.

 

Çocukların doğayla oyun arkadaşlığı kendiliğinden oluveriyor.

Çocukların doğayla oyun arkadaşlığı kendiliğinden oluveriyor.

Kutumun oyundaki eşime ulaştığını kim izleyecek? 

Siz ve eşiniz bu süreci karşılıklı takip ediyor olacaksınız. Kutunuzu gönderdiğinizde eşinizi lütfen bilgilendirin ve kargo takibini karşılıklı yapın.

 

Başvurdum ama oynamaktan vazgeçtim. Ne yapmalıyım?

Oyundan çıkmak isterseniz bunu olabildiğince erken size e-posta gönderen Gönüllü Mutfak Ekibi üyesine belirtin. Yapabilirseniz sizin yerinize birini bulup oyuna katılmasını sağlayın.

 

Fotoğraf paylaşımı

Size gönderilmiş kutunun fotoğrafını çekip Facebook grubumuzda paylaşmanız oyunun önemli kurallarından. Ancak paylaşım yaparken aşağıdaki kurallara uymamız gerekmekte.

 • Oyundaki eşimizin, kendimizin, okulumuzun adresini açıkça göstermiyor, ifade etmiyoruz.
 • Çocukların ailelerinden izin almadan onların fotoğraflarını hiçbir şekilde eklemiyoruz.
 • Çocukların nerede olduklarını belli eden fotoğraflar paylaşmıyoruz.
 • Çocukların yüzlerini açıkça gösteren fotoğraflar koymuyoruz.
 • Belirli rutinlerimiz (her gün aynı saatte, aynı alana gidiyorsak örneğin) varsa, bunu yansıtan mesajlar, fotoğraflar koymuyoruz.
 • Tür tespiti için fotoğraf eklediğimizde net olmayanları yüklemiyoruz.
 • En fazla 3 fotoğraf paylaşıyoruz.

 

Fotoğrafların paylaşılması doğayla ve birbirimizle oyun arkadaşlığımızı güçlendiriyor.

Fotoğrafların paylaşılması doğayla ve birbirimizle oyun arkadaşlığımızı güçlendiriyor.

Oyunda “olumlu yaklaşım” 

Bu bir oyun ve oyunda her an her şey olabilir. Siz kurallara uygun bir kutu hazırlamış ve göndermiş olabilirsiniz. Bununla birlikte size gelecek kutu gecikebilir, göndericiye geri dönebilir, size gönderim yapacak kişi bir nedenle oyundan çıkmış ve yerine bir gönüllü destek alınmış, gönderdiğiniz kutunun fotoğrafı paylaşılmamış, size gelen kutunun çeşitliliği ve renkliliği sizin gönderdiğinizden çok çok farklı olabilir.

Sizden ricamız bu tür durumlarda hemen heyecanlanmayıp oluşan durumu sakince nasıl ele alabiliriz / çözebiliriz diye yaklaşmanız.

Beklemek, hatta uzun uzun beklemek de öğrenilen önemli bir deneyim. Çocuklar için bu daha zor eminiz. Bu zorluğu hafifletebileceğinizi, beklemenin oyuna dönüşebileceğini ve bu tür zorlukların kolaylıkla aşılabileceğini biliyoruz. Bu gönüllü bir oyun, zorlandığımız anlarda birbirimizi (bekleyenleri, gönderemeyenleri) destekleyelim.

 

Kutuma ne koymasam iyi olur?

 • Plastik! Doğa hazinelerini doğal malzemelerle gönderelim. Plastik poşet, streç filmden mutlak surette uzak duralım.
 • Cam! Bu oyunun en önemli amaçlarından biri toplanan hazinelere dokunabilmek, onlarla oyunlar oynayabilmek. Hazineleri çerçeve içinde lütfen yollamayalım.
 • Yumurta kartonu. Sağlık riskleri var.
 • Yaş sebze/meyve! Çürüyor. Kutularınız tüm çabanıza rağmen geç ulaşabiliyor, öyle durumda da çürüme mutlaka oluyor. Yaş sebze, meyve koymayın. Mutlaka koymak isterseniz bizlere danışabilirsiniz.
 • Zehirli meyve ve tohumlar! İyi de bunu nasıl bileceksiniz değil mi? Bu korkmanızı değil, fırsat bilip topladıklarınızı öğrenmek için sizi teşvik etsin dileriz. Bilemediğiniz türleri Facebook grubumuzda sorduğunuzda emin olun hemen yanıt alacaksınızdır.
 • Canlı türler! Yosun, deniz yıldızı, koparılmış türler, endemik türler kati surette gördüğünüz yerde kalmalılar.
 • 15 doğa hazinesi ve mektup dışında lütfen kutunuza ek bir hediye koymayın. Bunu yapmak istemenizdeki amacı anlıyoruz, ancak odağımız doğa hazineleri. Bu odakta kalmamızı rica ediyoruz.
 • Yeni kutu almayın. Mevcut kutularınızı dönüştürerek kutunuzu hazırlayın. Ancak daha önce kullanılmış bir kutuyu da lütfen süsleyin 🙂

necmettinyemis

Etik İlkeler

 • En önemli ilke: Doğaya ve her bir parçasına saygı!
 • Doğayı bir canlı organizma, bizleri de bu canlının bir parçası olarak gören bir değer anlayışıyla yaklaşalım topladıklarımıza.
 • Canlı örnekler toplamayalım. Dökülmüş çiçekler, yapraklar, tohumlar vb. tercih edelim.
 • Endemik (dünyada sadece o alanda yaşayan) ya da nesli tehlike altında türlere dikkat edelim. Bunları sadece gözlemeyi tercih edelim.
 • Bakteri üreten, üretebilecek nemli örneklerden kaçınalım.
 • Kutular gecikebiliyor. Çürüyebilecek bir meyve tohumu, vb. göndermeyelim.
 • Yaprak benzeri hazineler yolda kuruyup kırılabileceği için korunaklı bir kutu hazırlayalım. Ama bunu yaparken de kağıt israfına yol açmayalım.

Tekrar hepinize hoş geldiniz diyor ve oyunumuza katıldığınız için teşekkür ediyoruz. Heyecanla beklediğiniz başvuru adresleri hemen aşağıda!

Banu § Burcu

ÇOCUKLAR için: https://goo.gl/forms/DgXwcbNqK4GvDkV12

SIIFLAR için: https://goo.gl/forms/MTCaFuyFKuFSxY053

YETİŞKİNLER için: https://goo.gl/forms/hgU6YpCnDqFELa1K3