Doğa Arkadaşımın Kutusu


Merhaba dostlar,

Sonbahar gelmiş dediler 🙂 Nasıl bu kadar hızlı geldi?

Teknik bir sorunumuz vardı ve oyunu maalesef 21 Eylül-Gündönümünde açamadık. Umarız mazur görüldük. Geç olsun da güç olmasın, sonbahar keyfince gelsin, yaşansın. 

En önemli ve öncelikli kuralımızı artık biliyoruz sanıyoruz: Oyuna başvurmadan önce aşağıdaki kuralları tek tek, hiç acele etmeden okuyoruz. (Oyuna ilk deha katılıyorsanız, başvurduktan sonra size gelecek e-postada tüm detaylar ayrıca yazıyor olacak)

Doğa Arkadaşımın Kutusu – Sonbahar Mevsimi oyunumuza hoş geldiniz!

Oyunun amacı oyunu fırsat bilerek sık sık doğa yürüyüşü yapmak, doğayı yakından tanımak, doğayla oyun arkadaşı olmak.

Oyunun kurucuları Doğa Oyunları Evi; Banu Binbaşaran ve Burcu Meltem Arık. Ancak oyun bizi çoktan aştı. Onlarca gönüllü dostumuzla birlikte yürütüyoruz.

Kimler başvurabilir? Üç kategorimiz var ve her birinin ayrı başvuru formu var. 1. Kategori: Çocuklar ve Gençler(3-18 yaş); 2.Kategori: Yetişkinler (18 yaş üstü herkes); 3. Kategori: Sınıflar (okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise)

Oyun nasıl oynanıyor? 

 • Bu mesajda belirttiğimiz adreste yer alan başvuru formunu 25-27 Eylül arasında doldurarak başvuru yapıyorsunuz.
 • Başvuru kapandıktan sonra 28-30 Eylül arasında sizi başka bir oyuncuyla eşleştiriyoruz. Siz bu kişinin “gizli arkadaşı” oluyorsunuz. 
 • 1-3 Ekim tarihleri arasında sizlere “gizli arkadaşı” olduğunuz kişinin ilerişim bilgileri ve oyunun daha detaylı kurallarının yer aldığı bir e-posta geliyor. 
 • 4 Ekim-26 Kasım tarihleri arasında her fırsatta doğa yürüyüşü yapıyor, yürüyüşlerinizde aşağıda paylaştığımız ETİK KURALLAR çerçevesinde doğadan hazineler topluyorsunuz.
 • Topladıklarınızla 15 farklı hazineden oluşan bir kutu hazırlıyor, içine mektubunuzu ekliyor ve  EN GEÇ 27 Kasım’da eşinize gönderiyorsunuz.

“Gizli arkadaşı” olduğum kişiye göndereceğim “doğa kutuma” ne koyacağım?

 • Doğa yürüyüşlerinizde Etik Kurallar çerçevesinde doğa hazineleri toplayacaksınız.
 • Bunlar arasından seçeceğiniz 15 FARKLI doğa hazinesini kutunuza koyacaksınız.
 • Hazineler neler mi olabilir? Bir taş, bir tohum, tüy, preslenmiş yaprak, yengeç kabuğu,…
 • Eşinize bir de mektup yazacaksınız:  hazinelerinizi nere(ler)den topladınız, toplarken neler hissettiniz, hazineleriniz neler, vb.
Geçen sonbahar sevgili Hatice gelen kutu

Geçen sonbahar sevgili Hatice’ye gelen kutu

 

Çocuk ve sınıfların kutularını mutlak surette çocukların ve öğrencilerin hazırlaması önemli. Eşlikçi yetişkinlerin çocukları sadece desteklemelerini rica ediyoruz. Kutu hazırlamayı, mektupları çocuklara bırakarak süreci izleyin lütfen. Küçük yaş çocukların mektuplarına ne yazmak istediklerini sorarak, sadece onların belirttiği cümleleri yazmanızı rica ediyoruz mektuba.

 

Çocukların doğayla oyun arkadaşlığı kendiliğinden oluveriyor.

Çocukların doğayla oyun arkadaşlığı kendiliğinden oluveriyor.

 

Oyunda “olumlu yaklaşım” Bu bir oyun ve oyunda her an her şey olabilir. Siz kurallara uygun bir kutu hazırlamış ve göndermiş olabilirsiniz. Bununla birlikte size gelecek kutu gecikebilir, göndericiye geri dönebilir, size gönderim yapacak kişi bir nedenle oyundan çıkmış ve yerine bir gönüllü destek alınmış, gönderdiğiniz kutunun fotoğrafı paylaşılmamış, size gelen kutunun çeşitliliği ve renkliliği sizin gönderdiğinizden çok çok farklı olabilir.

Sizden ricamız bu tür durumlarda hemen heyecanlanmayıp oluşan durumu sakince nasıl ele alabiliriz / çözebiliriz diye yaklaşmanız.

Beklemek, hatta uzun uzun beklemek de öğrenilen önemli bir deneyim. Çocuklar için bu daha zor eminiz. Bu zorluğu hafifletebileceğinizi, beklemenin oyuna dönüşebileceğini ve bu tür zorlukların kolaylıkla aşılabileceğini biliyoruz. Bu gönüllü bir oyun, zorlandığımız anlarda birbirimizi destekleyelim.

 

Kutuma ne koymasam iyi olur?

 • Plastik! Doğa hazinelerini doğal malzemelerle gönderelim. Plastik poşet, streç filmden mutlak surette uzak duralım.
 • Cam! Bu oyunun en önemli amaçlarından biri toplanan hazinelere dokunabilmek, onlarla oyunlar oynayabilmek. Hazineleri çerçeve içinde lütfen yollamayalım.
 • Yumurta kartonu. Sağlık riskleri var.
 • Yaş sebze/meyve! Çürüyor. Kutularınız tüm çabanıza rağmen geç ulaşabiliyor, öyle durumda da çürüme mutlaka oluyor. Yaş sebze, meyve koymayın. Mutlaka koymak isterseniz bizlere danışabilirsiniz.
 • Zehirli meyve ve tohumlar! İyi de bunu nasıl bileceksiniz değil mi? Bu korkmanızı değil, fırsat bilip topladıklarınızı öğrenmek için sizi teşvik etsin dileriz. Bilemediğiniz türleri Facebook grubumuzda sorduğunuzda emin olun hemen yanıt alacaksınızdır.
 • Canlı türler! Yosun, deniz yıldızı, koparılmış türler, endemik türler kati surette gördüğünüz yerde kalmalılar.
 • 15 doğa hazinesi ve mektup dışında lütfen kutunuza ek bir hediye koymayın. Bunu yapmak istemenizdeki amacı anlıyoruz, ancak odağımız doğa hazineleri. Bu odakta kalmamızı rica ediyoruz.
 • Yeni kutu almayın. Mevcut kutularınızı dönüştürerek kutunuzu hazırlayın. 

necmettinyemis

Etik İlkeler

 • En önemli ilke: Doğaya ve her bir parçasına saygı!
 • Doğayı bir canlı organizma, bizleri de bu canlının bir parçası olarak gören bir değer anlayışıyla yaklaşalım topladıklarımıza.
 • Canlı örnekler toplamayalım. Dökülmüş çiçekler, yapraklar, tohumlar vb. tercih edelim.
 • Endemik (dünyada sadece o alanda yaşayan) ya da nesli tehlike altında türlere dikkat edelim. Bunları sadece gözlemeyi tercih edelim.
 • Bakteri üreten, üretebilecek nemli örneklerden kaçınalım.
 • Kutular gecikebiliyor. Çürüyebilecek bir meyve tohumu, vb. göndermeyelim.
 • Yaprak benzeri hazineler yolda kuruyup kırılabileceği için korunaklı bir kutu hazırlayalım. Ama bunu yaparken de kağıt israfına yol açmayalım.

Tekrar hepinize hoş geldiniz diyor ve oyunumuza katıldığınız için teşekkür ediyoruz. Heyecanla beklediğiniz başvuru adresleri hemen aşağıda!

Banu § Burcu

ÇOCUKLAR için: https://goo.gl/forms/06O1rdOLzF1WZ0TR2 

SIIFLAR için: https://goo.gl/forms/mCMVMJH1yS7o4X8n2

YETİŞKİNLER için: https://goo.gl/forms/8EfVGuE8QVqZaPT23